Jak dobierać głowice do strugarki?
Głowice do strugarek muszą zapewniać najwyższą dokładność obróbki oraz gwarantować długotrwałą i niezawodną pracę. Ostrza głowic powstają ze spiekanych węglików oraz stali szybkotnącej. Ostrza HM z węglików spiekanych cechują się bardzo dobrymi właściwościami skrawnymi i wysoką twardością oraz odpornością na ścieranie. Ostrza HM znacząco przewyższają możliwości ostrzy stalowych HS, które dostosowane są do obróbki materiałów miękkich i plastycznych.
Kolejna ważna kwestia to rodzaj uzębienia, które może być proste, jednostronnie skośne lub naprzemianskośne. Głowice profilowane wykorzystuje się do uzyskania określonego kształtu na wyrobie. Nie bez znaczenia jest także ilość zębów – w naszym asortymencie do wyboru są głowice do strugarki dwuzębne, czterozębne, sześciozębne, ośmiozębne i dwunastozębne. Większa liczba zębów umożliwia zachowanie maksymalnej prędkości posuwu bez utraty jakości obróbki. Ponadto głowice mają różne średnice oraz szerokości.
Dobra głowica strugarska, czyli jaka?
Podstawowym problemem podczas strugania jest uciążliwy hałas oraz zużywające się noże. Rozwiązaniem tych trudności jest zakup odpowiedniej głowicy strugarskiej, która gwarantuje cichą pracę oraz obróbkę bez wyrwań i długotrwałą eksploatację.
Najdłuższe przebiegi mają ostrza z węglików spiekanych, które charakteryzują się długą żywotnością oraz gwarantują idealną jakość strugania. Wydajność przekłada się na mniejsze zużycie energii, a więc obniżenie kosztów produkcji. Przy obróbce wstępnej pojawia się duża ilość wiórów, dlatego kluczowa jest geometria ostrza i odpowiednia konstrukcja przestrzeni międzyzębowej, co przekłada się na wysoką jakość obróbki.